Postizometrická relaxace

PIR (Postizometrická relaxace ) se používaná v rehabilitaci, kde slouží ke zvětšení rozsahu pohybu v kloubech nebo protažení zkrácených (hypertonických) svalů. Tento stav zvýšeného napětí může být následkem mnoha patologických a bolestivých stavů. Bývá účinnější než klasický strečink a je možno ji využít k efektivnímu protažení téměř všech svalových skupin.Je zde využíváno reflexní vlastnosti svalových a kloubních receptorů.

Při určité intenzitě izometrické kontrakce, ve které se zvýší se napětí svalu, nikoli jeho délka, se podráždí šlachová tělíska. Informace projde do nervových vláken a zpět do svalu v podobě příkazu zmírnit a utlumit svalový stah. Tah na šlachu se zmírní. Nastává útlum se snížením svalového napětí pod jeho klidovou úroveň s krátkou dobou výdrže.

Jedná se o speciální manuální techniky pro uvolnění přetížených svalů, bolestivých spoušťových bodů ve svalech, fasciích, úponech a šlachách a odstranění kloubních blokád. Jde o jemné techniky pružení, trakce a mobilizace, které vyrovnávají struktury měkkých kání a kloubů a odstraňují bolestivé napětí.

Velmi často jsou pomocí postizometrické relaxace ovlivňovány svaly krku a šíje, které mohou být příčinou přetížení krční páteře či bolestí hlavy.